Matyáš Novák – logo gif

Lednicko-valtický hudební festival letos ve znamení mládí

8. ročník hudebního festivalu, který zakotvil na jihu Moravy, se v letošním roce zaměří na mladé talentované hudebníky do dvaceti pěti let věku z České republiky i zahraničí. Představí úspěšné laureáty hudebních soutěží z tuzemska, Spojených států amerických, Norska a Ukrajiny po boku renomovaných tuzemských hudebníků a souborů. Dějištěm festivalu budou nejen tradiční Valtice, Lednice či Mikulov, ale také několik nových míst. Festival nabídne v šesti týdnech od konce srpna do začátku října dvanáct koncertů a doprovodných programů.

Na začátku je vždy potřeba podpora druhých. Ujištění, že vás někdo vidí, vnímá vaše schopnosti a potenciál. Samozřejmostí je nutnost zdokonalování se. Člověk by si i řekl, že už toho za svůj život viděl a zažil mnoho, pak ale pozná mladé hudebníky a jen žasne, čeho jsou schopní a co už mají ve svém mladém věku za sebou. Rád bych jejich nadšení pro hudbu a talent představil i posluchačům na jihu Moravy,“ představuje svůj záměr ředitel festivalu Jiří Partyka.

Poprvé v historii na festivalu vystoupí Filharmonie Brno, kterou povede Tomáš Netopil a sólového partu v Šostakovičově Houslovém koncertu č. 1 se ujme úspěšný liberecký rodák Daniel Matejča. Tento vítěz mnoha národních i mezinárodních soutěží studuje na pražské HAMU a letos mu vyjde první album u Supraphonu s šesti Ysayovými sonátami. Lednicko-valtický hudební festival dále představí kontrabasistu, skladatele a dirigenta Indiho Stivína, hobojistu Terezu Tourkovou nebo rychle se etablující mladou dirigentku Nikol Kraft, která bude řídit orchestr PKF–Prague Philharmonia v mozartovském večeru zasazeném do Prahy. Kromě Daniela Matejči se v sólové úloze v programu nazvaném Mozartiana představí klavírista Matyáš Novák.

Hosty festivalu budou i soubor Barocco sempre giovane s houslistou Václavem Hudečkem, jemuž je podpora mladých hudebníků, zejména houslistů, vlastní. V Mikulově se po Hudečkově boku představí Marie Hasoňová a Matteo Hager, talentovaní absolventi jeho Luhačovické akademie. Chlapecký dětský sbor Boni Pueri pod vedením Marka Štilce ke spolupráci přizval sopranistku Patricii Janečkovou, hornista Radek Baborák se svoji Orquestrinou představí norského hráče na lesní roh Yngve Abelvika. Zahraniční „rising stars“ budou reprezentovat ukrajinští pěvci Daria Kolisan a Yurii Strakhov a američtí rodáci, houslistka Michelle Stern a klavírista Maxim Lando. Festival dá prostor i souboru mladých hornistů Letních kurzů Broumov a nabídne edukační koncert pro základní školy, přednášku o valtickém rodákovi, kontrabasistovi a skladateli Johannu Matthiasi Spergerovi, i kreativní výtvarné dílny pro nejmenší děti.

Pořadatelé lákají návštěvníky také na nová koncertní místa. Letos jimi bude torzo bývalého loveckého Katzelsdorfského zámečku u Valtic, architektonicky unikátní objekt Vinařství Obelisk nebo tematicky zvolený pražský Sál Martinů, kde se uskuteční koncert nejnadějnějších současných studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění. Festivalové koncerty a doprovodné edukativní programy budou probíhat od 26. srpna do 7. října letošního roku.

Latest News

Dokořán s Matyášem Novákem

Read

Matyáš Novák a Franz Liszt v Anežském klášteře

Read
mn-galerie Matyáš Novák

Matyáš Novák: Liszt byl nesmírně vzdělaný a mimohudební kontext používal velmi často

Read