Matyáš Novák – logo gif

Matyáš Novák zahraje v pondělí na Hybatelích rezonance skladby svého oblíbeného autora Ference Liszta

Čtyřiadvacetiletý pianista rozezní 29. května od 19:30 v Anežském klášteře piano značky C. Bechstein.

Závěrečný koncert cyklu Hybatelé rezonance v této sezóně představí jediného mužského interpreta této sezóny. Po Nikol Bókové, Kristině Barta a Terezii Fialové vystoupí v pondělí 29. května od 19:30 v Anežském klášteře mladý pianista Matyáš Novák.

Ten patří k nejperspektivnějším pianistům své generace. Oceňováno je zejména jeho harmonické cítění, široký repertoár a vynikající úhozová technika. Loni se stal semifinalistou Lisztovy soutěže v Utrechtu, jeho zatím největším úspěchem však byl zřejmě koncert v newyorské Carnegie Hall roku 2018, když mu bylo 20 let.

Klavírní křídlo C. Bechstein se pod jeho rukama rozezní v lisztovském repertoáru. Ferenc Liszt patří k Novákovým oblíbeným autorům, kteří jej provázejí od dětství: „Už jako malý jsem toužil hrát – a hrál– všechny ty prvoplánové virtuózní kompozice, jako je například Uherská rapsodie č. 2. Postupně jsem vedle skladeb, ve kterých interpret předvede zejména technickou vybavenost, objevoval díla niterná, plná vnitřní síly a nádherné poetiky.

Za svou dosavadní pianistickou dráhu jsem nastudoval zhruba sedm desítek Lisztových skladeb, a to jak originálních kompozic, tak jeho transkripcí a reminiscencí. Vybrat z tohoto množství program pro jeden recitál je obtížný úkol. Nakonec jsem se rozhodl pro kombinaci původních skladeb Ference Liszta a jeho transkripce přenádherného cyklu Franze Schuberta Labutí zpěv. Věřím, že tahle hudba bude posluchačům připadat stejně úžasná jako mně,” říká k výběru programu Matyáš Novák.

Cyklus Hybatelé rezonance pse stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency a po poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference. V minulosti už v rámci cyklu vystoupili například Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Kryštof Marek, Miroslav Sekera nebo Najponk.

Nejnovější aktuality

Dokořán s Matyášem Novákem

Přečíst

Matyáš Novák a Franz Liszt v Anežském klášteře

Přečíst
mn-galerie Matyáš Novák

Matyáš Novák: Liszt byl nesmírně vzdělaný a mimohudební kontext používal velmi často

Přečíst